Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka
Ukrepi in aktivnosti so razdeljeni v sedem sklopov, katere dolgoročna vizija je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka.
Ukrepi in aktivnosti so razdeljeni v sedem sklopov, katere dolgoročna vizija je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka.
Vodilna tema letošnjega Svetovnega dneva brez tobaka je ”Tobak ogroža tudi okolje”. Tej temi bo posvečen del simpozija, del programa pa bomo posvetili še aktualnim temam na področju zmanjševanja uporabe tobačnih in povezanih izdelkov v Sloveniji in Evropski uniji.
Ravnokar objavljena raziskava je pokazala, da uporaba e-cigaret ni zmanjšala števila kadilcev in torej trditev, da naj bi e-cigarete olajšale prehod v nekadilstvo, ne drži.
Ob svetovnem dnevu boja proti raku nevladna organizacija SZOTK opominja, da je raba tobaka še naprej vodilni vzrok raka, ki ga je mogoče preprečiti.
Publikacija opisuje negativne učinke kajenja kot pasivnega kajenja na kadilce in ostale, kakšna je izpostavljenost tobačnemu dimu med prebivalci Slovenije od leta 2020 pa do danes ter kakšni so v Sloveniji zakonodajni in drugi ukrepi za zmanjševanje izpostavljenosti tobačnemu dimu
Ne obstaja varna raven izpostavljenosti tobačnemu dimu. Kakršenkoli obseg izpostavljenosti je škodljiv zdravju.
Uporaba izdelkov z nikotinom je posebej zaskrbljujoča med mladostniki. Nikotin povzroča zasvojenost, zasvoji podobno kot heroin ali kokain.
Prispevek prikazuje marketinške strategije, s katerimi tobačna industrija vsak dan snubi nove uporabnice tobačnih izdelkov. Namen prispevka je osvetliti pomen, ki ga ima oglaševanje škodljivih izdelkov na pričetek kajenja med mladimi ženskami.
Raziskava je pokazala, kako tobačna industrija izkorišča pandemijo covid-19 za trženje novih tobačnih izdelkov, kljub opozorilom zdravstvene stroke, da vsi tobačni izdelki povečajo tveganje za resne zaplete pri bolezni COVID-19.
Vsako leto 31. januarja obeležujemo dan brez cigarete, ki kadilcem pomeni priložnost za opustitev kajenja. Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju, v času COVID–19 pa predstavlja dodatne koristi za zdravje.