Bodi dejaven – močnejši od možganske kapi
Geslo »BODI DEJAVEN – močnejši od možganske kapi« nas spodbuja, da izkoristimo moč gibanja, moč športa, za preprečevanje možganske kapi in za okrevanje po možganski kapi.
Geslo »BODI DEJAVEN – močnejši od možganske kapi« nas spodbuja, da izkoristimo moč gibanja, moč športa, za preprečevanje možganske kapi in za okrevanje po možganski kapi.
V strokovni reviji JACC: Heart Failure je izšel strokovni članek Ameriškega zdriušenja za kardiologijo, ki ga je pripravilo več različnih specialistov in raziskovalcev. Na kratko ga povzemamo in zainteresirane vabimo k prebiranju.
Klasični dejavniki tveganja, kot so starost, krvni tlak, krvni lipidi, kajenje, sladkorna bolezen, pravilno napovejo 70-80% tveganja za srčno-žilne zaplete.
Hidradenitis suppurativa je kronična, vnetna in ponavljajoča se bolezen kože, ki se najprej pojavi v foliklih dlak, z bolečimi vnetnimi žarišči (nodusi ali abscesi), ki so podobni bakterijskim ognojkom oziroma turom. Najpogosteje se pojavlja v predelu pazduh, dimelj in v okolici spolovila, lahko pa tudi na zadnjici, na zgornjih delih stegen in pri ženskah na koži v predelu dojk.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije in Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije (ZCVB) tudi letos združujeta sporočila na novinarski konferenci in aktivnosti ob tem dnevu.
Življenjska statistika Slovenije kaže v zadnjih desetletjih zelo optimistične in spodbudne podatke, saj se je od leta 1998 do 2021 umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni tako med moško kot žensko populacijo zmanjšala kar za 57 % (samo v zadnjih 10 letih t.j. od leta 2012 do 2021 za 25 % med moškimi in 24 % med ženskami).
Mariborsko društvo za srce vabi na predavanje o možganski kapi, ki bo 9. aprila, ob 17. uri na Medicinski fakulteti v Mariboru. Predavala bo Alenka TURK, specialistka nevrologinja iz Klinike za nevrologijo UKC Maribor.
Vprašanja o nevarnostih zvišanega krvnega tlaka postavili zdravnici Mihaeli Strgar Hladnik, dr. med, specialistki družinske medicine v Zdravstvenem domu Ljubljana.
Evropsko združenje za aterosklerozo (EAS) je leta 2022 priporočilo, da si vsak človek vsaj enkrat v življenju da izmeriti vrednosti lipoproteina (a).
Zvišan krvni tlak je zelo pogost dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. V Sloveniji ga ima približno 40 % odraslih in kar okoli 70 % starejših. Zvišan krvni tlak ne boli, je pa dolgoročno škodljiv. Odkrijemo ga le tako, da si ga izmerimo. Svetovna liga za hipertenzijo prav vsakemu priporoča meritev vsaj enkrat na leto.