Žilje je povsod in bolezni žilja so raznolike
Dobro delovanje žil je pogoj za delovanje ostalih organov. Vabljeni k branju obširnega prispevka o boleznih žil in kako jih prepoznati.
Dobro delovanje žil je pogoj za delovanje ostalih organov. Vabljeni k branju obširnega prispevka o boleznih žil in kako jih prepoznati.
Ni mogoče zanemariti dejstva, da so bolezni srca in žilja, ki se velikokrat razvijejo zaradi nezdravljenega zvišanega krvnega tlaka, najpogostejši vzrok smrti pri odraslih. V Sloveniji ima po ocenah stroke težave z zvišanim tlakom kar 40 % odraslih.
Bolezni žil pomembno vplivajo na kakovost življenja in skrajšujejo življenjsko dobo. Povzročajo pa tudi velike družbene stroške. Dan žil je vsako leto na tretjo sredo v mesecu marcu, Pri nas ga obeležujemo že deveto leto.
Na žalost se okužba s kovidom precej razlikuje od »običajnih« viroz tudi po tem, da pušča dolgotrajne posledice, ki jih prebolevniki občutijo še več mesecev po okužbi. Tak, tako imenovani »dolgotrajni kovid«, sploh ni redek, saj ga občuti okoli 55 % prebolevnikov in to ne samo tistih s težkim potekom ampak tudi takih po blažji obliki.
Po dveh letih epidemije s COVID-om poznamo že veliko posledic bolezni, ki jih s skupnim imenom imenujemo »dolgi covid« (v angl. long covid). Posledice na srcu so raznolike, o čemer bomo govorili na predavanju. Slušatelji bodo imeli možnost postaviti tudi vprašanja.
V času korone smo v posvetovalnici opazili izrazit porast psihičnih težav, strahov, depresije ter porast poslabšanj osnovnih bolezni. Naša vrata so vedno odprta, za kar so ljudje zelo hvaležni.
Kako iz krize, ki ni le zdravstvena in gospodarska, temveč tudi kriza zaupanja, odnosov in vodenja? Potrebujemo usmeritev, s katero se bomo v državi večinsko strinjali.
Tudi mi pogrešamo stisk rok, dotik bližnjega in praznična druženja. Zato smo se pridružili akciji Ministrstva za zdravje in NIJZ in vas pozivamo, da se odločite za cepljenje proti covidu-19.
O tem, kaj lahko storimo za zdravje svojega srca in žilja, dokler dostop do zdravstvene oskrbe ne bo spet neomejen, smo se pogovarjali s primarijko Cirilo Slemenik Pušnik, dr. med., specialistko interne medicine z Oddelka za interno medicino v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec
V okviru projekta, Ukrepi na področju obvladovanja širitve Covid-19, so na NIJZ razvili programe izobraževanja in usposabljanja. Vabljeni k ogledu.