Alkohol in nosečnost – kaj bi bodoči starši morali vedeti o tem!
Številke so zgovorne: alkohol je še vedno prisoten tam, kje ne bi smel biti nikoli – pod nobenim pogojem.
Številke so zgovorne: alkohol je še vedno prisoten tam, kje ne bi smel biti nikoli – pod nobenim pogojem.
V sklopu obeleževanja svetovnega dneva zdravja je Slovensko združenje za kronične nenalezljive bolezni (zKNB) pripravilo celovit predlog sprememb in dopolnitev alkoholne politike v Sloveniji, ki so v pristojnosti Vlade Republike Slovenije oziroma ministrstev s področja zdravja, financ, kmetijstva, gospodarskega razvoja, infrastrukture in notranjih zadev.
Tvegano in škodljivo pitje alkohola predstavlja enega glavnih dejavnikov tveganja za kronične bolezni, poškodbe, nezgode. Je torej velik dejavnik tveganja tudi za nastanek in razvoj bolezni srca in ožilja. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije se je pridružilo projektu SOPA, (katerega nosilec je Nacionalni inštitut za javno zdravje, NIJZ), s pomembnim ciljem, odpraviti oziroma zmanjšati negativne posledice tveganega in škodljivega pitja alkohola na različnih ravneh posameznikovega življenja ter vzpostaviti odgovoren odnos do pitja alkohola v Sloveniji.
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so v sodelovanju z mladinsko organizacijo Brez izgovora Slovenija pod drobnogled vzeli 28 živil, ki vsebujejo alkohol. Vsi zajeti izdelki so vsebovali manjšo vsebnost alkohola od deklarirane, a skrb vzbujajoče je, da je informacija o vsebnosti alkohola pogosto »skrita«.
Poraba alkohola Slovenijo uvršča v sam svetovni in evropski vrh. V slednjem smo tudi po umrljivosti prebivalcev zaradi alkohola, saj vsak dan v Sloveniji, izključno zaradi razlogov povezanih s pitjem alkohola, umreta vsaj 2 osebi.
O praznovanjih in naših navadah, povezanih z njimi, so preko ustvarjalne delavnice razmišljali učenci 2. c razreda OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas.
Izogibanje škodljivim substancam ter dobro počutje znižata tveganje za nastanek možganske kapi.
Izšel je dolgo pričakovani slovenski prevod knjige »Heineken v Afriki«, in sicer tudi s pomembno podporo nevladnih organizacij s področja javnega zdravja. Ob tem pozivamo Ministrstvo za zdravje, Vlado RS in Državni zbor RS k strožji alkoholni politiki v Sloveniji.
Koalicija nevladnih organizacij s področja javnega zdravja predlaga Vladi RS prepoved spletne prodaje in dostave alkohola na dom v času epidemije, saj gre v prvi vrsti za nenujno »živilo«, poleg tega pa je skoraj nemogoče preverjati prodajo mladoletnim in očitno opitim.
Ministrstvo za zdravje in stroka nasprotujejp ponovnemu dovoljenju prodaje alkohola in tobaka na zemljiščih vzgojno-izobraževalnih ustanov.