Zdravljenje bolnikov s kovid-19
Protivirusne učinkovine uporabljamo za zdravljenje bolnikov z blagim do zmernim kovid-19, pri katerih obstaja tveganje za napredovanje v hujšo obliko bolezni, ko je potrebna hospitalizacija.
Protivirusne učinkovine uporabljamo za zdravljenje bolnikov z blagim do zmernim kovid-19, pri katerih obstaja tveganje za napredovanje v hujšo obliko bolezni, ko je potrebna hospitalizacija.
Otrok z nizko gibalno učinkovitostjo je kar za 50 odstotkov več, kot jih je bilo leta 2019, za tretjino pa se je povečal tudi delež otrok z debelostjo.
Analiza podatkov o več kot 270.000 bolnikih s kovidom iz celega sveta je pokazala, da so imeli bolniki s sladkorno boleznijo skoraj 2-krat večje tveganje za smrt.
Dobro delovanje žil je pogoj za delovanje ostalih organov. Vabljeni k branju obširnega prispevka o boleznih žil in kako jih prepoznati.
Ni mogoče zanemariti dejstva, da so bolezni srca in žilja, ki se velikokrat razvijejo zaradi nezdravljenega zvišanega krvnega tlaka, najpogostejši vzrok smrti pri odraslih. V Sloveniji ima po ocenah stroke težave z zvišanim tlakom kar 40 % odraslih.
Tako majhen je, da ga ne vidiš niti z navadnim mikroskopom, pa že tretje leto greni življenje ljudem po celem svetu. Povzročitelj kovida, virus SARS-CoV-2. Odlično se je prilagodil na svojega glavnega gostitelja, človeka. Večini ljudi ne povzroči tako hude bolezni, da bi kmalu nemočno obležali.
Društvo za zdravje srca in ožilja za Maribor in Podravje vabi na predavanje, ki bo v torek, 12. aprila 2022. Predavala bo prim. Mojca MURŠEC, dr. med., specialistke psihiatrije.
Bolezni žil pomembno vplivajo na kakovost življenja in skrajšujejo življenjsko dobo. Povzročajo pa tudi velike družbene stroške. Dan žil je vsako leto na tretjo sredo v mesecu marcu, Pri nas ga obeležujemo že deveto leto.
Na žalost se okužba s kovidom precej razlikuje od »običajnih« viroz tudi po tem, da pušča dolgotrajne posledice, ki jih prebolevniki občutijo še več mesecev po okužbi. Tak, tako imenovani »dolgotrajni kovid«, sploh ni redek, saj ga občuti okoli 55 % prebolevnikov in to ne samo tistih s težkim potekom ampak tudi takih po blažji obliki.
Po dveh letih epidemije s COVID-om poznamo že veliko posledic bolezni, ki jih s skupnim imenom imenujemo »dolgi covid« (v angl. long covid). Posledice na srcu so raznolike, o čemer bomo govorili na predavanju. Slušatelji bodo imeli možnost postaviti tudi vprašanja.