Vabljeni na Prešernov trg
Ob Evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi bo Društvo za zdravje srca in ožilja pripravilo osrednjo prireditev na Prešernovem trgu: v torek, 13. maja 2025, od 10. do 13. ure: Na …
Ob Evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi bo Društvo za zdravje srca in ožilja pripravilo osrednjo prireditev na Prešernovem trgu: v torek, 13. maja 2025, od 10. do 13. ure: Na …
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije in
Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije vabita na
spletno novinarsko konferenco ob Evropskem dnevu osveščanja o možganski kapi.
Objavljamo prvo infografiko o možganski kapi, katerih namen je osveščanje javnosti o možganski kapi. Prepoznate znake možganske kapi?
Vsako leto se v Sloveniji z možgansko kapjo sooča več kot 4.500 ljudi. Zavedati se moramo, da s prepoznavanjem znakov možganske kapi lahko preprečimo resnejše posledice.
Možganska kap nenadoma in nepričakovano vstopi v bolnikovo življenje. Življenje se bolnikom in njihovim svojcem pogosto pomembno spremeni.
O slabokrvnosti ali anemiji govorimo, kadar je število rdečih krvnih celic ali raven hemoglobina v rdečih krvnih celicah, prenizka. Pri ljudeh s srčnimi boleznimi lahko anemija pogosto poslabša že obstoječe težave, na primer simptome srčnega popuščanja ali angine pektoris.
Čeprav raziskave ne moremo opredeliti kot reprezentativne za slovensko populacijo, so pridobljeni podatki dokaj povedni glede razširjenosti hiperholesterolemije in lipoproteina (a). Zelo povedna pa je tudi razlika med podatki o življenjskih navadah med udeleženci in podatki slovenske raziskave Z zdravjem povezan življenjski slog in podatki Slovenskega nacionalnega programa primarne preventive bolezni srca in ožilja.
LDL holesterol je tisti, za katerega je dokazana neposredna povezava s pojavnostjo srčno-žilnih dogodkov. Zato je pomembna tarča zdravljenja oziroma zniževanja holesterola, saj na ta način preprečujemo oziroma ščitimo pred pojavom srčno-žilnih zapletov, ko so srčni infarkt, možganska kap, ipd
Možganska kap je resno zdravstveno stanje, ki zahteva nenehno inovacijo ter izboljšanje pristopov za zdravljenje in preprečevanje. S sodobnimi raziskavami in tehnološkimi napredki se odpirajo nove možnosti, ki lahko bistveno izboljšajo rezultate za paciente.
Spodbujajmo hujšanje, urejen krvni tlak, krvni sladkor in maščobe v krvi, opustitev kajenja, zdrav življenjski slog z zdravo prehrano in gibanjem.