Vir: Spletni seminar Safe.si: Vpliv interneta na duševno zdravje mladostnikov
V novembru 2024 smo se udeležili spletnega seminarja na temo, kako internet vpliva na duševno zdravje mladostnikov. Prvi del povzetka seminarja je objavljen tukaj.
Po raziskavi, ki jo je naredil Safe.si (SID 2024) je vsaj enkrat doživelo spletno nadlegovanje 60 % mladoletnikov. Odstotki so pri dekletih nekoliko višji (63 % pri srednješolkah in 65 % pri osnovnošolkah; pri fantih pa nekoliko nižji; 54 % srednješolcev poroča o tem, da so spletno nadlegovanje doživeli vsaj enkrat in 55 % osnovnošolcev).
Posledice spletnega nasilja so lahko velike. Žrtev doživlja stisko, občutke krivde in sramu, ima težave s spanjem, oseba se umika iz družbe, učni uspeh lahko pade. Lahko pride tudi do poskusa samomora in samomora ali samopoškodbe, saj je žrtev travmatizirana. V vsakem primeru, pa spletno nasilje zmanjša samozavest in vpliva negativno na duševno zdravje žrtev, pa tudi prič.
Kaj lahko naredimo, ko se soočamo s spletnim nasiljem?
Če smo žrtev spletnega nasilja je dobro, da čim prej postavimo meje ter jasno in glasno zahtevamo, da povzročitelj preneha s početjem. Blažje oblike spletnega nasilja poskusimo rešiti s humorjem, nikakor pa ne poskušajmo biti nasilni nazaj, saj to lahko sproži nadaljevanje nasilja.
Žrtev naj tudi shrani dokaze o spletnem nasilju in nadlegovanju (naredi naj posnetek zaslona), povzročitelja pa lahko na družbenih omrežjih tudi blokira in navsezadnje prijavi na policijo ali vsaj o spletnem nasilju zaupa razredničarki ali svetovalnemu delavcu na šoli.
Pomembno je, da v skupinah mladih ustvarimo vzdušje, da otroci lahko in naj zaupajo težave odraslim osebam. Mladoletniki imajo občutek, da če se težave dogajajo na spletu, se tam tudi rešujejo, kar ni res.
Če si priča spletnemu nasilju in nadlegovanju, jasno, a mirno obsodi vsako nasilje in bodi priči v podporo. To narediš tako, da ne všečkaš in ne deliš sporne objave in ne greš v obračunavanjem s povzročiteljem nasilja. O nasilju in nadlegovanju spregovori in poišči pomoč, po potrebi tudi prijavi na policijo. Velikokrat žrtev občuti sram, da bi to storila sam in če vidiš, da se nasilje ponavlja, je žrtev potrebno nuditi podporo in pomoč. Prav prijava je tista, ki prepreči nadaljnje nadlegovanje in nasilje.
Hitro se lahko vsakemu zgodi, da nekoga na spletu prizadenemo. Bodisi nehote ali namerno iz jeze. Kot povzročitelj je prav, da svoje dejanje priznamo in se žrtvi iskreno opravičimo, sporno objavo pa izbrišemo. Če opazimo, da se nam je to zgodilo večkrat, lahko tudi sami poiščemo pomoč, lahko pa tudi prebiramo vsebine na temo čuječnosti in empatije.
Kako se lahko zaščitiš pred spletnim nadlegovanjem ali nasiljem?
1. Za uporabniške račune ustvari močo geslo in ga redno spreminjaj. Večina aplikacij zahteva, da ima geslo kombinacijo velikih in malih črk, številko in znak. Gesla ne deli z nikomer.
2. Bodi pazljiv v komunikaciji z neznanci. Ne sprejemaj prijateljstev od neznancev. Če se ti zdi profil sumljiv ali celo lažen (nekdo se samo izdaja za osebo, ki jo poznaš) preveri identiteto profila preko telefona znane osebe ali v živo. Lažne profile prijavi družbenemu omrežju.
3. Pazi, da ne izgubiš telefona. Zato nastavi, da se telefon zaklene hitro po uporabi.
4. Če se s svojim profilom prijavljaš na javne računalnike, preveri, da si se po uporabi tudi odjavil. Če ugotoviš, da ti je nekdo vdrl v računalnik ali profil, takoj prični postopek prijave na aplikaciji, po potrebi pa naredi tudi prijavo na policijo.
5. Skrbi za ugled svojega profila. Dvakrat premisli preden nekaj objaviš- o sebi ali drugem. Ne pusti se slikat ali snemat, če to ne želiš. Poskrbi, da bodo intimni trenutki ostalo to kar so, intimni.
Še nekaj napotkov o neprijetnih vsebinah na internetu:
- ni ti jih treba gledati in nihče te ne sme siliti, da gledaš nekaj, česar ne želiš,
- imej v mislih, da na internetu ni vse koristno, resnično in sprejemljivo. Če nečesa ne razumeš, se pogovori z nekom, ki to razume,
- Premisli, kaj vsebine sporočajo. Ni treba da se z vsem strinjaš,
- Če se na internetu ne počutiš dobro, blokiraj in preskoči to, kar nate slabo vpliva,
- Porabi manj časa na družbenih omrežjih in imej pogoste odmore od uporabe,
- Zavestno išči vsebine, ki nate delujejo pomirjujoče, krepijo tvojo kreativnost, širijo znanje in sploh nate delujejo blagodejno.
Vir: Safe.si
Preberite še: