Srčno popuščanja narašča in do leta 2030 naj bi se število obolelih potrojilo. Dejavniki za nastanek srčnega popuščanja so različni. Med njimi je tudi stres in z njo povezana stresna kardiomiopatija, ki ji rečemo takotsubo sindrom ali sindrom zlomljenega srca.
Gre za akutno bolezen srca, ki jo povzroči velik čustveni ali fizični stres ali določena zdravila, še zlasti, če so prisotni še drugi dejavniki tveganja, kot so visok krvni tlak, sladkorna bolezen in/ali debelost.
Hudi čustveni pretresi so lahko smrt ljubljene osebe, izguba službe, ločitev, poroka, rojstvo, zadetek na igrah na srečo ipd. Fizični pretresi so npr. večji zlomi, hujše infekcije, operacije, astmatični napad,…, lahko pa to akutno bolezen povzročijo nekatera zdravila (npr. zdravila za urgentno zdravljenje astmatičnega napada ali hude anksioznosti).
Sindrom zlomljenega srca se pogosteje pojavlja pri ženskah kot pri moških in se kaže s podobnimi znaki in simptomi kot jih opazimo pri srčnem popuščanju. Na srečo se takotsubo sindrom sanira v kratkem času. Včasih pa se zgodi, da se ponovi ali pa povzroči srčno popuščanje.

Vir: https://www.zdravstveniportal.si/