Revija Za srce, september 2024
Vabljeni k branju septembrske številke revije Za srce.
Vabljeni k branju septembrske številke revije Za srce.
Hidradenitis suppurativa je kronična, vnetna in ponavljajoča se bolezen kože, ki se najprej pojavi v foliklih dlak, z bolečimi vnetnimi žarišči (nodusi ali abscesi), ki so podobni bakterijskim ognojkom oziroma turom. Najpogosteje se pojavlja v predelu pazduh, dimelj in v okolici spolovila, lahko pa tudi na zadnjici, na zgornjih delih stegen in pri ženskah na koži v predelu dojk.
Holesterol je beseda, ob kateri se marsikdo zdrzne, saj običajno nosi negativen prizvok. Kljub temu se nam ga ni treba vedno bati. Holesterol namreč sam po sebi zdravju še ni nevaren. Težave lahko nastanejo, kadar nas povišan holesterol spremlja daljši čas.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije in Združenje bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo Slovenije (ZCVB) tudi letos združujeta sporočila na novinarski konferenci in aktivnosti ob tem dnevu.
Od 6. maja do 6. junija bomo imeli V obdobju enega meseca, z začetkom 6. maja 2024, bomo v Posvetovalnici za srce osveščali o visokem krvnem tlaku, motnjah srčnega utripa, bolezenskih znakih, zdravljenju, preventivi, zdravem življenjskem slogu. Brezplačno bomo izvajali meritve krvnega tlaka, srčnega utripa, saturacije ter snemali EKG.
Življenjska statistika Slovenije kaže v zadnjih desetletjih zelo optimistične in spodbudne podatke, saj se je od leta 1998 do 2021 umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni tako med moško kot žensko populacijo zmanjšala kar za 57 % (samo v zadnjih 10 letih t.j. od leta 2012 do 2021 za 25 % med moškimi in 24 % med ženskami).
Za ustrezno opravljanje svoje naloge, je za ledvice nujen primeren pretok krvi. Ta mora pri povprečno veliki odrasli osebi dosegati od 1000 ml do 1200 ml na minuto. Primeren pretok skozi ledvice omogoči, da se vzdržuje normalno izločanje urina.
Mariborsko društvo za srce vabi na predavanje o možganski kapi, ki bo 9. aprila, ob 17. uri na Medicinski fakulteti v Mariboru. Predavala bo Alenka TURK, specialistka nevrologinja iz Klinike za nevrologijo UKC Maribor.
Med kardiometabolnimi dejavniki tveganja (povečana telesna teža ali debelost, arterijska hipertenzija in dislipidemije) prav debelost pomembno poveča tveganje za pojav sladkorne bolezni tipa 2, zmanjšanje telesne teže pa ima dokazano ugoden vpliv na koncentracijo sladkorja v krvi (glikemijo).
Veste, kaj so kardiometabolni dejavniki in kako vplivajo na zdravje? Ter zakaj ni enako, če spijemo pomarančni sok ali pojemo pomarančo in koliko gramov sladkorja se skriva v jedeh, ki niso sladice, recimo v lepinji in čevapčičih?