V veliki večini primerov je za to kriva okvara srčne mišice, ki ne dobi dovolj krvi. Okvaro lahko povzročita srčni napad ali visok krvni tlak, ki škodujeta srcu. So tudi drugi vzroki.
Srce je votel mišični organ, ki črpa kri po telesu. Ko srce začne popuščati, ne črpa krvi tako, kot bi moralo. Srčna mišica se pogosto poveča, saj se mora pri svojem delu bolj naprezati.
Po navadi obstaja razlog, zakaj srce ne črpa dovolj krvi.
V veliki večini primerov je za to kriva okvara srčne mišice, ki ne dobi dovolj krvi. Okvaro lahko povzročita srčni napad ali visok krvni tlak, ki škodujeta srcu.
Drugi vzroki so lahko še:
- vnetje srčne mišice,
- nepravilnosti srčnega ritma,
- prirojena (genska) nepravilnost zgradbe srca (zgradba srca ni taka, kot bi morala biti),
- bolezen srčnih zaklopk,
- čezmerno uživanje alkohola,
- uživanje rekreacijskih drog,
- nekatera zdravila za kemoterapijo,
- srčno popuščanje zaradi nosečnosti (redko).
Včasih vzroka za srčno popuščanje ne ugotovimo.
Simptomi srčnega popuščanja se lahko nenadoma poslabšajo. To imenujemo akutno poslabšanje srčnega popuščanja. Pri takem srčnem popuščanju so potrebni določeni ukrepi oziroma pomoč zdravstvenih strokovnjakov.
Bolnik s srčnim popuščanjem lahko veliko sam prispeva k lažjemu vodenju bolezni in boljšemu počutju.
Zelo pomembno je, da bolezen sprejmete in se naučite živeti kar se da kakovostno življenje. Poznavanje bolezni, simptomov poslabšanja, pravočasno pravilno ukrepanje, upoštevanje priporočil, redno jemanje zdravil in redni obiski v ambulanti vam bodo olajšali obdobja poslabšanja bolezni in pripomogli h kakovostnejšemu in daljšemu življenju.
Vir: Dnevnik spremljanja srčnega popuščanja