Srčno popuščanje ni ozdravljivo, vendar lahko napredovanje bolezni upočasnimo z zgodnjo diagnozo, uvedbo kar najboljše terapije in s spremembo načina življenja bolnika.
Četrtek, 28. novembra 2024, ob 11. uri
Povezava na zoom:
https://us06web.zoom.us/j/81670618084?pwd=NLVsmC6A3kReKa75VOAwE1ZRetWJog.1
Meeting ID: 816 7061 8084
Passcode: 532068
Izvedeli bomo kateri so znaki srčnega popuščanja in kakšne oblike srčnega popuščanja poznamo, kako je povezano z drugimi boleznimi kot so bolezni ledvic, jeter, sladkorna bolezen, visok krvni tlak.
Kdo so “»“pozabljeni bolniki” s srčnim popuščanjem (NYHA II bolniki, starostniki, bolniki s KLB, bolniki s krvnim tlakom med 100-110 mmHg)? Teh ni malo, izboljšanje kvalitete življenja z boleznijo je mogoče doseči tudi pri njih.
Spremembe v vsakdanjem življenju bolnika s srčnim popuščanjem in pomoč svojcev so bistvene pri dolgoročnem zdravljenju kroničnega srčnega popuščanja (prehrana, telesna dejavnost, upoštevanje zdravljenja, psihološki status, spanje, prosti čas in potovanja, nekajenje, preprečevanje okužb, oblačenje in osnovna higiena, idr.).
Pomembno je, da bolnik spremlja simptome in se takoj odzove na morebitno poslabšanje. Kako bi lahko glede tega izboljšali komunikacijo bolnika z zdravnikom.
Ali vsak bolnik s srčnim popuščanjem prejme pisna navodila o vsakdanjem življenju z boleznijo?
Iz izkušenj pri delu z bolniki v Posvetovalnici Za srce, Društva za zdravje srca in ožilja v Ljubljani, ki jo obiskujejo tudi bolniki s srčnim popuščanjem, bomo izvedeli, kaj bolniki potrebujejo in kaj pogrešajo, kaj bi lahko bilo bolje pri prepoznavanju bolezni kot je srčno popuščanje in ali jim njihova komunikacija z zdravnikom daje dovolj informacij, obravnave ter občutek varnosti.
Poleg zdravniške oskrbe bolnikov s srčnim popuščanjem je zelo pomembna tudi podpora, ki jo ti bolniki dobijo s strani nevladnih organizacij (na primer informiranje in telesna vadba, ki zelo koristi bolnikom s srčnim popuščanjem).
Govorci spletnega seminarja:
- prim. Matija Cevc, dr. med., predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, UKC Ljubljana
- dr. Tjaša Vižintin Cuderman, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine, podpredsednica Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije, Kardiološka ambulanta ZD Domžale
- prof. dr. Gregor Poglajen, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana
- prim. Cirila Slemenik Pušnik, dr. med., spec. interne medicine, kardiologije in vaskularne medicine v Splošni bolnišnici Slovenj Gradec
- Jasna Jukić Petrovčič, višja medicinska sestra, prof. zdravstvene vzgoje, Posvetovalnica Za srce
Srčno vabljeni!
Preberite še: