Piše Katarina Vukelič
Kardio-metabolni dejavniki tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni so zvišan krvni tlak, krvni sladkor, maščobe v krvi in debelost. Sladkorni bolniki imajo od dva do trikrat večje tveganje za smrt zaradi srčno-žilnih bolezni. Če pa ne nadzorujejo kardio-metabolnih dejavnikov tveganja, kot so povišan holesterol in krvni tlak ter krvni sladkor, je tveganje celo do petkrat večje kot pri zdravih ljudeh.
Večina sladkornih bolnic in bolnikov tipa 2 ima pridružen zvišan krvni tlak in dislipidemijo ter debelost. Sladkorne bolnice in bolniki živijo šest let krajše življenje, če pa gre za sladkornega bolnika s stanjem po srčnem infarktu, se življenjska doba skrajša za 12 let. Zato je treba ukrepati pravočasno in ne čakati, da so srčno-žilne bolezni že razvite ter obvladovati kardio-metabolne dejavnike tveganja. Ti pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2 močno povečajo tveganje za srčno-žilne dogodke – kot sta srčni infarkt in možganska kap, ki pomembno vplivata na kakovost življenja posameznika in sta lahko zanj tudi usodna.
Maščobne kisline in glukoza tekmujejo za vstop v celico
Maščobne kisline, ki pridejo v krvni obtok hitreje kot glukoza, blokirajo delovanje inzulina, zaradi česar ostane glukoza ujeta v krvi. Inzulinska odpornost je tudi posledica kopičenja odvečne maščobe v tkivih, ki niso namenjena shranjevanju velikih količin maščob. Zvišan plazemski holesterol in trigliceridi ter “slabi” holesterol LDL so dejavniki tveganja za razvoj ateroskleroze, ki je vnetna bolezen. Povezava med vnetjem in metabolizmom maščob, nasičenimi maščobnimi kislinami in holesterolom vodi v razvoj in poslabšanje ateroskleroze.
Visoko občutljivi C-reaktivni protein hs CRP pomaga ugotavljati kronično metabolno vnetje in je v povezavi z drugimi aterogenimi molekulami, kot so zvišan “slabi” LDL-holesterol, zvišan celotni holesterol, znižan HDL-holesterol in zvišani trigliceridi ob zvišanem krvnem sladkorju pokazatelj razvoja bodoče srčno-žilne bolezni. Torej, visoko občutljivi C-reaktivni protein hs CRP zgodaj pokaže tveganje za razvoj srčno-žilne bolezni in ateroskleroze, sladkorne bolezni tipa 2, zvišan krvni tlak.
Zvišane maščobe vodijo v kronično metabolno vnetje
Zvišana vsebnost škodljivih maščob je lipotoksična, zato lahko prizadene številne organe, kot so mišice, jetra, srce in trebušno slinavko ter s tem povezane bolezni, kot so zamaščenost jeter, srčno popuščanje, moteno izločanje inzulina, debelost. Sodoben način življenja, ki vsebuje hrano bogato z maščobami in sladkorji ter premalo gibanja, je povezan s kroničnim metabolnim vnetjem. ” Slabi” LDL-holesterol, ki je povezan z vnetjem in zvišani trigliceridi sta dejavnika tveganja za srčno-žilno bolezen in kronične zaplete sladkorne bolezni tipa 2.
S pravočasnim ukrepanjem ohranimo zdravje
Da bi zmanjšali srčno-žilno umrljivost in pojavnost srčno-žilnih bolezni, srčnega infarkta in možganske kapi pri osebah s sladkorno boleznijo tipa 2, moramo pravočasno obvladovati kardio-metabolne dejavnike tveganja, spodbujati zdrav življenjski slog z zdravo prehrano in gibanjem. Osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 s pridruženimi kardio-metabolnimi dejavniki tveganja lahko zdravimo z učinkovitimi zdravili, ki ugodno vplivajo na obvladovanje več kardio-metabolnih dejavnikov tveganja, saj ne le izboljšajo urejenost krvnega sladkorja, ampak tudi zmanjšajo telesno težo in znižajo krvni tlak, znižajo maščobe v krvi. Pomembna je celostna obravnava osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 in pridruženimi kardio-metabolnimi dejavniki tveganja, predvsem pa tudi zgodnje odkrivanje in obravnavanje le-teh. Spodbujajmo hujšanje, urejen krvni tlak, krvni sladkor in maščobe v krvi, opustitev kajenja, zdrav življenjski slog z zdravo prehrano in gibanjem.
Osebe s sladkorno boleznijo tipa 2 imajo najbolj pogosto pridružen tudi zvišan krvni tlak, zvišane maščobe v krvi in so predebele. Najpomembnejše je sodelovanje bolnic in bolnikov pri zdravljenju z izobraževanjem o uravnoteženi prehrani pri sladkorni bolezni tipa 2, rednem gibanju in smiselnosti zmanjšanja telesne teže. Pomembno je zdravljenje s sodobnimi zdravili za sladkorno bolezen tipa 2, ki pozitivno vplivajo na obvladovanje kardio-metabolnih dejavnikov tveganja, kar spodbuja bolnike k zavzetosti za zdravljenje. Pomembno je zdravljenje povišanih maščob v krvi z antilipemičnimi zdravili in zdravljenje zvišanega tlaka z rednim spremljanjem krvnega tlaka na domu, omejitev prekomernega uživanja soli in pitja alkoholnih pijač, spodbujanje telesne dejavnosti, prenehanje kajenja. To je uspelo naši gospe Petri, v Diabetološki ambulanti v ZD Grosuplje, stari 71 let, ki želi spodbuditi tudi druge sladkorne bolnike s kardio-metabolnimi dejavniki tveganja za boljše in daljše življenje.
Preberite še: