Možganska kap nenadoma in nepričakovano vstopi v bolnikovo življenje. Življenje se bolnikom in njihovim svojcem pogosto pomembno spremeni. Običajno, vsakodnevno življenje postane oteženo ali celo onemogočeno, bolnik se znajde v novi, neznani situaciji, kjer se pojavljajo vedno nova vprašanja, odgovori pa so negotovi, nejasni.
V doživljanju se pojavijo strah, negotovost, bolnik potrebuje čas in napor, da prepozna kaj se mu je zgodilo in kako bo to vplivajo na njegovo življenje. Oviran je lahko v skrbi zase, pri delu, zaposlitvi, pri sporazumevanju, skratka pogosto se v svojem svetu počuti kot tujec v neznani deželi.
Omajana je samozavest, nezaupanje v lastne sposobnosti in zmožnosti, skrb, da se bolezen ne ponovi, zadrega, ko ga bodo videli drugi v njegovem okolju.
Potrebno je oceniti, kaj se je zgodilo, pri katerih opravilih nas posledice možganske kapi ovirajo, kako obvladati ali premagati ovire, katere aktivnosti je potrebno začasno ali trajno opustiti – z vsem tem pa spreminja se odnos do sebe, lastnega življenja, vrednot.
Možganska kap lahko načne samostojnost, neodvisnost, avtonomnost, spremeni način življenja, načrte in cilje.
V tej situaciji je zelo pomembno odkriti, kaj še lahko naredim, kako in koliko. Telesna dejavnost, gibanje postaneta prva znanilca okrevanja. Sprva vidiš roko in nogo, a je ne čutiš ali se ne odziva na ukaze, postopni napredki pa so odrešujoči.

Radosti, ki jo lahko začuti bolnik po možganski kapi, ko zazna prve napredke pri gibanju, je neopisljiva. Znova prične obvladovati in nadzorovati lastno telo, upanje in želje se prebujajo. A to gibanje in napredek sta lahko naporna in ne vedno zelo očitna, dosežki in zmogljivosti nihajo lahko iz ure v uro ali med dnevi. Številni dejavniki okrevanje vzpodbujajo (postopnost, vodenje, vztrajnost), nekateri ga ovirajo (utrujenost, slabše počutje, časovni pritisk). Utrudljivost je dokaj težko prepoznana, a zelo neprijetna ovira.
Pa vendar, gibanje izboljšuje počutje, krepi zmogljivosti in spretnosti, utrjuje samozavest, izboljšuje razpoloženje, z gibanjem krepimo motivacijo. Zato je pomembno, da vztrajamo z gibanjem.
Preberite tudi: